Jak na myši

Nejen nás to s příchodem chladnějšího počasí láká do tepla domova. Do našich obydlí se na podzim stahuje také lecjaká venkovní havěť. K nejčastějším nevítaným hostům našich chat, chalup, ale i běžných domů patří myši. Zamezte jim v pobytu. Jde to nemilosrdně i po dobrém. A víte, že sýr myši nerady?
První rada zní: nepusťte je domů. Někdy pomůže včasné a pečlivé utěsnění všech děr a škvír do vašeho obydlí. Sáhnout při tom můžete například po sádře, betonu či polyuretanové těsnicí pěně, která sice myši zcela nezastaví, ale alespoň je při cestě zbrzdí nebo na čas odradí.
Myši se k vám stěhují hlavně za potravou.
Kde myši nenajdou jídlo, hledají například peřiny, oblečení či třeba knihy. I je raději před zimním obdobím (a hlodavci) ukládejte do těsných skříní.

Pro nástrahy na hlodavce můžete zajít do drogerie či hobby marketu. 

Klasická pastička na myši: na vyčnívající kousek plíšku se vloží návnada, natáhne se pružina a zajistí se drátem. Pastičku pak klademe ke zdem, mezi nábytek, zkrátka na místa, kde se nám myši prohánějí.
Domečková past: myš otvorem vnikne dovnitř, ale už se nedostane ven. Živou ji pak můžete odnést do dostatečné vzdálenosti od domu a pak ji vypustit.
Elektrický odpuzovač hlodavců: vydává zvláštní tóny s různě dlouhými přestávkami, aby si škůdci na zvuk nezvykli.
Granule: granule se nasypou do mělké misky a postaví se do místnosti, kde se myši vyskytují nejčastěji.
Pasta: vymačká se do deratizačního krmítka. Hlodavci nemohou nástrahu rozsypávat po okolí.
Profesionálně napuštěné obilí: nasype se do mělké misky.

Na co vnadit? Sýr si raději dejte sami k vínu, do pastičky je ideální čokoláda!

Vědci z Manchester Metropolitan University přišli už před osmi lety s tím, že myší závislost na sýru je obdobný mýtus jako ježci s jablíčky na svých bodlinách.

Myši rády potraviny obsahující cukry, a to jak jednoduché, tak ty ve formě polysacharidů. Na sacharidy jsou bohaté především obiloviny a sladkosti. Sýr naopak obsahuje jen malé množství mléčného cukru – laktózy.